Zpráva z akce Rescue víkend 2014

O víkendu 20. – 22. června 2014 pořádal Lachtan - klub sportovních potápěčů svoji každoroční akci, Rescue víkend. Pro letošní ročník realizační tým vybral lokalitu lomu Velká Amerika a jejího okolí s ubytováním v objektu střelnice, která přímo sousedí s lomem Malá Amerika.

Program Rescue víkendu byl rozdělen do dvou hlavních bloků, které byly doplněny o témata poskytování první pomoci související s jejich obsahem a také o témata obecná.

Číst dál: Zpráva z akce Rescue víkend 2014

SVOBODNÉ HEŘMANICE – LED - 02/2011

Datum výpravy: 05. -06.02. 2011, Účastníci: K2, T19, K22, Lokalita: Svobodné Heřmanice
Teplota voda/vzduch: Voda dole 3 °C, nahoře 2 °C, vzduch +4 °C, Viditelnost: 2 – 15 m
Počasí: Polojasno,  větrno, led
Organizátor: K2


Jako každý rok touto dobou jezdíme na lom Šifr u Svobodných Heřmanic na ledy a užívat si pohostinství Miry Sklenovského v „Chýši“. K Mirovi jsme přijeli v pátek a v sobotu dopoledne jsme vyrazili na potápění. Na lomu byli dvě auta Poláků a Suchoň s kamarádem. Lom byl pokryt ledem a větrné počasí vytvářilo tradičně drsnou atmosféru.

Ponor pod ledem byl zajímaný svou proměnlivou viditelností. U vstupu do vody, teda u díry, byla takřka nula a za kesonem byla viditelnost cca 15 m. Doplavali jsme k pumpě a zpět a bylo to tak akorát vzhledem k teplotě vody 2-3 °C. Karlos měl problémy s nově vyservisovanou automatikou, která sem tam jakoby zamrzala, takže 2x přecházel na záložní. Pod ledem fakt prima. Cave výcvik je znát a Karlos to skvěle zvládl. Bravo. Oběd u „Tety“ byl tradičně skvělý. V neděli jsme už pod vodu nešli. Problémy s automatikou nejsou slučitelné s potápěním pod ledem a jedeme domů.

HORNÍ CEREKEV – LED - 01/2011

Datum výpravy: 29.01.2011, Účastníci: K2, M8, Lokalita: Horní Cerekev
Teplota voda/vzduch: Voda dole 4 °C , nahoře 3 °C / vzduch -2 °C, Viditelnost: 12 – 15 m, Počasí: Jasno, slabý vítr, sníh. led
Organizátor : K2


V pátek odpoledne byl krásný lednový den plný slunce a zavolal mi M8, jestli půjdeme v sobotu pod vodu. Slovo dalo slovo, podívali jsme se na skvělou předpověď počasí na sobotu a naplánovali ponor na Horní Cerekev. V sobotu jsme vyrazili do mrazivého (-8 °C), ale slunečného rána. V 11:00 hod jsme dorazili na lom jako první, otevřeli bránu a šli se podívat k vodě. Hladina po celém lomu byla pokryta ledem a slunce a sníh vytvářely úžasnou atmosféru klidu a ticha. Posvátné ticho jsme narušili usilovným bušením sekery do ledu a po cca 30 minutách byla díra do ledu hotova. Ponor pod ledem byl úžasný. Skvělá viditelnost 12-15 metrů a světlo pronikající ledem byly skvělým zážitkem. Nepotkali jsme ani rybu, ale užili si místních podvodních atrakcí a pozdravili se s místním vodníkem. Po ponoru a uklizení zmrzlého matroše jsme si dali pozdní oběd v místní hospůdce „U Suchánků“ a vrátili se domů. Byl to krásný a pohodový ponor.